Slyšíte o ní zpívat písně, básníci píší vzletné básně, má své patrony. Její symboly vídáte vryté do dřeva a kamenů. Ochutnáváte srdce z perníku. Symboly lásky nesou i tarotové karty, zvířata, květiny, či drahokamy. Jaké to jsou symboly? Nejznámější je asi červené srdce, které je také často považováno za sídlo duše a citů člověka. Pokud je zasaženo Erótovým, neboli Kupidovým šípem, nemá šanci se vášnivé zamilovanosti bránit.
Není jistě bez zajímavosti, že první valentýnku, neboli valentýnské přání poslal vévoda Charles d´Orléans své ženě do Francie roku 1415 ze svého zajetí v londýnském Toweru po bitvě u Agincourtu a první zmínku o spojení data 14.února a zamilovaných se dá najít v Chaucerově Ptačím parlamentu z r.1382
Barvou srdce a lásky je červená
Tato barva se pojí s vášní, životem a plodností. Symbolizuje horoucí lásku dvou srdcí a proto barvu krve- červenou. Dalším symbolem pro lásku byly od nepaměti rubíny. Jejich nošení, dle tradic mělo zachovat věrnost. Ve starém Egyptě lidé věřili tomu, že rubíny nosí nejenom lásku, ale také i bohatství. Hodně mytických příběhů je také pojí s bohyněmi, zvláště pak s těmi, které vyzařovaly krásu a byly zosobněním lásky a vášně. Řecká Afrodité, Římská Venuše byly patronkami lásky. Rubíny přinášely štěstí i ve starověkém Egyptě, či Indii. Zbožňovala je femme fatal Kleopatra a Bohyně Kálí.
Proč k lásce patří diamant?
Čistota diamantu symbolizuje čistotu úmyslů, jeho tvrdost pak trvalost citů. Diamant je také spojován se sluncem, neboť očišťuje duši svého nositele pohlcováním negativních emocí. Diamanty jsou pro své vlastnosti často vsazovány do zásnubních prstenů, ale i všívány do bílých svatebních šatů. A když už jsme u svatebních šatů, ve starém Římě bývaly šaty nevěsty často červené s přechodem do oranžova.
Venuši je zasvěcena čevená růže
Planoucí lásku symbolizuje červená růže, zasvěcená bohyni Venuši. Nádhera růže symbolizuje dokonalost smyslů a čistou romantickou vášeň. V alchymii se váže s moudrostí, mládím a krásou. V milostné poezii zastupuje pohlavní orgány, ale i jiné květy bývají s ženstvím spojovány. Nejčastěji takové, které sladce a podmanivě voní, tak jak člověka podmaňuje přítomnost, dotek i vůně milované osoby. Často jde o fialky, lilie, lotos, či jasmín.
Zamilovanost a vášeň se ráda popisuje za pomocí metafor svázaných s krví, či ohněm: Vzplála mu krev v žilách,vzňal se jako plamínek, vzplanul láskou, vášní … Oheň a žár se pojívá s láskou, umí být i vše stravující, až ničící. Poukazuje to na několik tváří tohoto citu. Rychlé vzplanutí a vášnivý cit mohou přinést štěstí, také však mohou být zdrojem trápení.
Láska spojuje lidi mocným poutem, proto jsou jejími symboly i věnce, girlandy a staří Řekové znali i uzel věčné lásky, který byl symbolem Herkulovy zázračné plodnosti, nebo jako svatební uzel, ten byl na pásu nevěsty a rozvázat jej mohl jenom manžel. Uzly, věnce girlandy tedy symbolizují propojenost a společné sdílení osudu. Trvalost citů též vyjadřují obroučky. Prsteny jsou kruhy bez počátku a konce – znamenají věčnost. Manželé je většinou nosí na čtvrtém prstu levé ruky z nějž má vést céva do srdce, čímž se poukazuje na spojený osud páru.
Víte proč jsou na svatebních oznámeních hrdličky?
Na svatebních oznámeních jsou často vyobrazeny hrdličky, které jsou atributem Venuše. Prožívají spolu celý život a jsou symbol věrnosti. Zvyk líbat se pod jmelím pochází z keltské kultury a jmelí mělo symbolizovat stálost. Je věčně zelené a stále plné života. Jmelí není ani keř, ani strom a proto také symbolizuje svobodnou vůli.
Ruce zdobené hennou indických nevěst na sváteční den Mehndy jsou zdobené vzory symbolizujícími sílu manželské lásky.Hutný a pestrý vzor přináší štěstí a jsou do něj často vepsána jména nevěsty a ženicha.
Pohár lásky a jeho užití spadá do dávných keltských, ale i židovských tradic. První napití ženicha a nevěsty by melo proběhnout ze společné číše na znamení spojení jejich rodů.
S láskou Helen Stanku