Vzkříšení

Velikonoční pondělí je dnem naděje. Dnem víry, dnem soudržnosti. Symbolem života a lásky. Doba je uspěchaná už dlouho. Teď nás okolnosti donutily volnit. Je to vhodná příležitost k zamyšlení. Nemusíte být praktikující katolík. Dokonce ani nemusíte věřit v Boha. Musíte…

Síla vyřčeného slova

Všimli jste se že teď, v době koronavirové, kdy nás okolnosti donutily být tak trochu v izolaci, si více telefonujeme? Pochopitelně, setkávat osobně se moc nemůže, abychom neohrozili sebe, ani okolí. Ale kontakt s rodinou, nebo přáteli, kolegy, blízkými nám…

Rituál s vejcem pro splnění přání 

Svátky jara jsou mimo jiné zasvěceny bohyni Eostre, pohanské bohyni jara. Tato bohyně se odedávna pojí s tradicí velikonočního zajíce. Ostara měla nalézt raněného ptáka ve sněhu. Dojalo ji utrpení bezbranného stvoření a starostlivě se o něho postarala. Ačkoliv vládla…

Znamení jara – poselství bohů v řeči symbolů

Ten, kdo umí číst, přečte veškeré nápisy, zatímco analfabetovi žádná návěstidla neporadí. S řečí symbolů je to stejné. A protože se všude okolo probouzí příroda a Vesna přebírá vládu nad zemí, vnímejme její pestré barvy a libozvučná slova. Učme se…

Slůvko ze sna

Včera mi brzy ráno zaznělo jedno slovo v uších a vzbudila jsem se. Provodo. Co to znamená? Tak trochu se to podobá jménu Prove. Co mi to má říct? Prove byl nejmladší syn slovanského boha Roda a říkalo se mu…

MAGIE O VELIKONOCÍCH

Magie našich předků byla vždy svázána s rytmem Země. O velikonocích, kdy se slaví příchod jara, jako symbol nového života a loučíme se se zimou, byla lidová magie obzvláště pestrá a měla obrovskou sílu. Vedle klasických magických rituálů se věřilo…

Velikonoční symboly

Beránek představoval v židovské tradici Izrael jako Boží stádo, které vede Hospodin. Zároveň Židé na Velikonoce pojídali beránka jako připomínku svého vysvobození z Egypta. V křesťanství je beránek jedním ze symbolů Ježíše Krista, neboť obrazně podle křesťanské víry on je…

Velikonoční zvyklosti a pranostiky

ZVYKLOSTI Škaredá středa: nebo také sazometná středa: jméno získala podle toho, že se tento den vymetaly komíny. Podle lidové pověry se v tento den lidé neměli mračit, aby se nemračili všechny středy v dalším roce. Je to první středa po fašanku,…

Velikonoční pověry

Velikonoční voda O Velikonocích má voda (plynoucí voda z potoka nebo pramene, ne vodovodní) podle staré víry zvláštní sílu. Když si zajdeme na Velký pátek nebo v sobotu nebo v neděli zajdeme k potoku a umyjeme si vodou z potoka obličej, prý budeme krásnější. Měli…

Velikonoční pomlázka

Podobně jako mnoho jiných křesťanských svátků, i Velikonoce se přenesly i mimo církev. Už od jejich vzniku jsou časem oslav a veselí. V Česku je prastarou tradicí hodování a pomlázka. Na Velikonoční pondělí ráno muži a chlapci chodí po domácnostech svých…